top of page

Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas – kaip pasiruošti?

Lietuvių kalbos korepetitoriai primena, kad lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas yra vienas iš trijų privalomųjų egzaminų norintiems stoti į aukštąsias mokyklas. Pagal jau ne vienerius metus galiojančią tvarką moksleiviams pateikiamos dvi temos literatūriniam rašiniui ir dvi – samprotavimo rašiniui. Iš jų moksleiviams reikia pasirinkti vieną, o rašant privaloma remtis vienu-dviem iš privalomų programos autorių sąrašo.


Dalinamės patarimais, kaip sėkmingai pasiruošti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminui.
PRIVALOMA LITERATŪRA

Ruošiantis egzaminui svarbu peržvelgti privalomos literatūros sąrašui priklausančius kūrinius ir pasižymėti svarbiausius aspektus – temą, pagrindinę mintį, siužeto liniją. Egzamino metu tikrinamas gebėjimas analizuoti problemą ir plėtoti temą pateikiant tinkamus argumentus, todėl svarbu nesupainioti faktų ir nepraleisti svarbių detalių.


PRAĖJUSIŲ METŲ EGZAMINŲ TEMOS

Norint geriau suprasti egzamino specifiką ir pastebėti tam tikras pasikartojančias tematikas, rekomenduotina peržvelgti kuo daugiau ankstesnių egzaminų metu buvusių temų. Peržvelgdami temas atsakykite sau į klausimą „Ar žinočiau ką rašyti pasirinkęs šią temą?“. Jei atsakymas neigiamas, skirkite laiko temos susiejimui su nurodytais autoriais ir jų kūriniais.


RAŠINIO TIPAS

Egzamino metu turėsite pasirinkti vieną iš dviejų rašinio tipų – literatūrinį arba samprotavimo. Ruošdamiesi egzaminui daugiau laiko skirkite vienam iš jų, o jei lietuvių kalbos pamokos sekasi prasčiau, rekomenduojame koncentruotis į samprotavimo rašinį. Pasirinkus literatūrinį rašinį patartina didelį dėmesį skirti analitinei kūrinių pusei, taip pat įsigilinimui į faktus ir siužeto linijas.


LITERATŪRINIS KONTEKSTAS

Rašinyje svarbu remtis literatūriniu ir istoriniu kontekstu, susijusiu su laikmečiu, kuriame gyveno ir kūrė autorius, taip pat tuo metu būdingus meninius kūrybos bruožus. Jeigu abejojame dėl tam tikrų faktų tikrumo, patartina vengti jų naudojimo rašinyje. Remkitės tik ta informacija, kurios pagrįstumu ir teisingumu esate įsitikinę.


RAŠINIO STRUKTŪRA

Rašant rašinį privaloma išlaikyti rašinio struktūrą:


  • įžangą, kurioje paaiškinate raktinius temos žodžius ir suteikiate papildomo konteksto apie epochos, rašytojų kūrybos ypatumus.

  • dvi dėstymo pastraipas, kurioje apžvelgiate skirtingus pasirinktų autorių kūrinius ir pateikiate dalines išvadas.

  • pabaigą, kurioje apibendrinate anksčiau išsakytas mintis ir teiginius, taip pat dalines išvadas sujungiate į vieną bendrą viso rašinio išvadą. Jeigu rašomas literatūrinis rašinys, pabaigoje paminite dalines išvadas ir įvardijate dviejų kūrinių panašumus bei skirtumus.


GRAMATIKA IR RAŠYBA

Lietuvių kalbos ir literatūros egzamine vertinamas ne tik gebėjimas tinkamai atskleisti temą pateikiant svarius argumentus, bet ir gramatika bei rašyba. Net jeigu jūsų parašytas rašinys turinio aspektu bus labai stiprus ir atitiks visus reikalavimus, galite prarasti nemažą taškų skaičių tuo atveju, jeigu paliksite daug rašybos ar gramatikos klaidų. Siekdami to išvengti, skirkite laiko pasikartoti pagrindines taisykles ir peržvelkite anksčiau rašytus rašinius. Tai padės pastebėti, kokių klaidų dažniausiai darėte.


Jei norite įgyti daugiau pasitikėjimo savimi arba manote, kad jums reikalinga pagalba ruošiantis lietuvių kalbos ir literatūros egzaminui, kreipkitės pagalbos į Alfa klasės korepetitorius. Užsiėmimų metu apžvelgsite skirtingus autorių kūrinius, pasikartosite svarbiausius rašinio aspektus ir ištaisysite spragas.


Linkime sėkmės ruošiantis egzaminui!Comments


bottom of page