top of page

Pasiruošimas lietuvių egzaminui: korepetitorės patarimai

Ar kada susimąstei, kad pasiruošimas lietuvių egzaminui labai primena pasiruošimą sporto ir meno šakų rungtynėms? Alfa klasės mokytoja Milvydė dalijasi patarimais prieš lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, palygindama skirtingus pasiruošimo žingsnius su įvairiomis sporto šakomis.


Tikimės, kad pasiruošimas lietuvių egzaminui bus prasmingas! Anksčiau publikuotus patarimus galite rasti čia, čia ir čia.
LIETUVIŲ KALBOS EGZAMINAS IR MARATONAS. Įsivaizduokime maratonininką, kuris žadėjo pradėti treniruotes nuo naujųjų metų. Tuomet nuo kito pirmadienio, nuo kovo pirmosios, rytoj… Tačiau ta lemtingoji diena vis neišaušo, o sportiniai bateliai toliau dulkėjo spintoje. Maratonui jis ėmė ruoštis tik paskutinę naktį prieš varžybas. Savo „maratonui“ mes ruošiamės visus 12 metų mokykloje, tačiau ateina metas, kai reikia susidaryti tikrai efektyvų treniruočių planą. Pradėti galima nuo nedidelių distancijų. Per 30 min. gali išmokti Vaižganto biografiją, prisiminti, kokios dvejonės kankino Liudą Vasarį arba pažiūrėti vieną serialo „Draugai“ seriją. O po to, žinoma, kitą. Tačiau pasirinkimas yra Tavo.

LIETUVIŲ KALBOS EGZAMINAS IR KOVOS MENAI. Lietuvių kalbos egzamine pats esi savo priešininkas, stoji į kovą apsiginklavęs dviem juodais rašikliais, o į pagalbą atskuba visas būrys privalomų literatūros kurso ir konteksto autorių. Tam, kad galėtum įvaldyti AIKIDO ir panaudoti priešininko jėgą savo naudai, turi mokytis iš klaidų. Paskaityk anksčiau rašytas pastraipas, analizuok jas, atkreipk dėmesį į dažniausias gramatikos ir stiliaus klaidas – galbūt reikia pakartoti pažyminių skyrybos temą? Taip pat rekomenduoju palyginti savo geriausiai ir prasčiausiai įvertintas pastraipas.

LIETUVIŲ KALBOS EGZAMINAS IR ŠACHMATAI. Žinok, kokie bus tolimesni tavo ėjimai: egzamino metu rekomenduoju pasidaryti planą ar minčių žemėlapį. Juodraščio lapo viduryje užsirašyk temą ir pridėk šakų – idėjų. Tai gali būti Tavo samprotavimai, kultūrinio – literatūrinio konteksto autoriai, datos, sąvokos ar konkretūs kūrinių epizodai… Toks „minčių lietus“ padės geriau suplanuoti rašinio struktūrą, išvengti minties šuolių ir pasikartojimų. Bent 8 valandų miegas, sotūs pusryčiai ir trumpa mankštelė egzamino dieną gali ne tik padėti susikaupti, tačiau ir „užprogramuoti“ gerus rezultatus.

LIETUVIŲ KALBOS EGZAMINAS IR BALETAS. Preciziški judesiai, išmoktos ir daug kartų kartotos kombinacijos – tai yra slaptas balerinų gracijos receptas. Repetitium est mater studiorum! (liet. „kartojimas mokslų motina”) Kadangi visų kūrinių mintinai „neiškalsi“, rekomenduoju dėmesį atkreipti į svarbiausius kūrinių epizodus (dažniausiai aptariamus per literatūros pamokas). Šios ištraukos puikiai iliustruoja pagrindines kūrinio temas. Vadovaudamasis ta pačia taisykle, kartok ir privalomus kurso autorius. Šatrijos Raganos gimimo dienos gali ir neprisiminti, tačiau tai, kad ji buvo aktyvi visuomenės veikėja, globojo vaikus, steigė bibliotekas, vertinga prisiminti! Tik tobulai įvaldęs judesius baleto šokėjas/ šokėja gali improvizuoti.

LIETUVIŲ KALBOS EGZAMINAS IR JOGA. Bent 8 valandų miegas, sotūs pusryčiai ir trumpa mankštelė egzamino dieną gali ne tik padėti susikaupti, tačiau ir „užprogramuoti“ gerus rezultatus. Ir tai turbūt svarbiausias mano patarimas, į kurį nevalia numoti ranka! Pavargęs gali nepastebėti gramatikos/ stiliaus klaidų ir taip prarasti svarbius taškus. Lietuvių išmintis byloja: „kad neprivalgei, neprilaižysi“.

Primename, kad lietuvių kalbos ir literatūros valstybinis brandos egzaminas vyks 2021 m. birželio 7 d. (pirmadienį), 9 val. Ankstesnis ĮrašasNaujesnis Įrašasתגובות


bottom of page